wtorek, 16 sierpnia 2016

Tupot małych stóp - STOPKI szybkowymienne MATIC

Postanowiłam stworzyć przydatny opis zastosowania stopek do maszyn do szycia. Myślę, że zebranie w jednym miejscu syntetycznej wiedzy na ten temat pomoże niejednej osobie zarówno rozpoczynającej szycie jak i już szyjącej.
Na początek uprzedzę, że prezentowane przeze mnie w tym poście stopki, to nie wszystkie jakie oferują producenci maszyn (np. Janome co jakiś czas "ulepsza" swoje stopki i wypuszcza coś nowego, ale można/nie można? dać się zwariować!!!), a jedynie te które posiadam i przetestowałam. Sporo z nich otrzymałam wraz z maszyną do szycia, kilka "niezbędnych", których zabrakło w zestawie startowym dokupiłam wraz z rozwojem mojej "szyciowej świadomości".





Posiadane przeze mnie stopki pasują do maszyny o szerokości ściegu max. 7 mm (szyję na maszynie Janome TXL607 o właśnie takiej maksymalnej szerokości ściegu), ale tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, gdyż moją intencją jest pokazanie ich funkcji i możliwości zastosowania. Jeśli więc planujesz rozszerzenie swojego arsenału szyciowego i zakup stopek do swojej maszyny zwróć uwagę na takie trzy najważniejsze sprawy jak:
  • System mocowania (najpopularniejszy w nowszych i starszych typach maszyn to MATIC).
  • Rodzaj chwytacza (wahadłowy czy rotacyjny?).
  • Maksymalna szerokość ściegu (5, 7 a może 9 mm?).
No więc zaczynamy od objaśnienia jakie stopki kryją się pod kolejnymi numerami na zdjęciach:




  1. Stopka uniwersalna "A"- używana najczęściej przez wszystkich szyjących - stosowana do szycia większością ściegów użytkowych i ozdobnych. Jej spód jest gładki i dobrze przylega do całej powierzchni szytej tkaniny.
  2. Stopka F - używana do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych. Zamknięta stopka z gładkimi płozami. Przezroczystość stopki zapewnia bardzo dobrą widoczność ściegu podczas szycia. Może być używana również do szycia "normalnego".
  3. Stopka F2 -używana, podobnie jak stopka "F", do naszywania aplikacji i ściegów ozdobnych. Otwarta stopka ze specjalnie wyprofilowanym spodem pozwala na jeszcze większą swobodę skrętu i przesuwania się po tkaninie niż stopka F. Może być używana również do szycia "normalnego".
  4. Stopka do ściegu krytego z regulowanym prowadnikiem (podobna do stopki nr 19) - używana do wykańczania brzegów, tak aby podszycie nie było widoczne z prawej strony (np. podwijanie brzegów spódnic, sukienek, spodni). Ma trochę większe możliwości techniczne niż stopka nr 19.
  5. Stopka teflonowa - do szycia materiałów, które mają skłonność do przyklejania się do spodu stopki takich jak: skóra, eko-skóra, folia, tkaniny syntetyczne i "klejące się". Materiał z którego jest wykonana oraz jej faktura pozwala na uzyskanie efektu lepszego "ślizgu" w czasie szycia. Zastosowanie dokładnie takie samo jak stopka uniwersalna "A".
  6. Stopka z rolkami - używana do szycia tzw. "trudnych w transporcie materiałów" - głównie tkanin syntetycznych, lejących się ( tiul, organza, szyfon), tkanin z włosiem (welur, aksamit, sztuczne futerka), skaj, skóra, a także do dzianin i innych tkanin elastycznych.
  7. Stopka z górnym transporterem - używana głównie do łączenia ze sobą kilku warstw tkanin, szycia skóry i skaju, przy pikowaniu ściegiem prostym i ściegami ozdobnymi wielu warstw materiału. Sprawia, że szyte tkaniny nie wysuwają się jedna spod drugiej, co może mieć miejsce przy szyciu z włączonym transportem dolnym. Stosowana przy wyłączonym (opuszczonym) transporterze dolnym (tymi ząbkami które przesuwają nam tkaninę podczas szycia i sprawiają, że maszyna nie szyje w miejscu tylko przesuwa nam tkaniny). Trzeba zwrócić uwagę na właściwy sposób montażu, któremu poświęcę w przyszłości osobny post.
  8. Stopka tzw. "dwustronna" do wszywania zamków. Umożliwia wszywanie zamka najpierw z jednej strony, a po przełożeniu także z drugiej strony.
  9. Stopka do wszywania zamków krytych - czyli praktycznie niewidocznych (często w eleganckich wizytowych spódnicach i spodniach, ale także w niewidocznych kieszonkach np. torebek.
  10. Stopka do wszywania zamków tzw. "połówka". Umożliwia szycie bardzo blisko krawędzi ząbków zamka. Ułatwia też wszywanie wypustek, jeśli nie posiada się specjalnej stopki. (Ja jeszcze! nie posiadam).
  11. Stopka do obrębiania i podwijania - pozwala na estetyczne wykończenie zwłaszcza cienkich i bardzo cienkich, prześwitujących tkanin (tiulowe firanki, zwiewne szyfonowe spódnice i bluzki, doły falbanek itp.). Jest kilka rozmiarów stopek tego rodzaju pozwalających na podwinięcie materiału na 3, 4, 5 i 6 mm.
  12. Stopka do wszywania zaprasowanej lamówki o szerokości od 0,5 do 2 cm (stopka posiada regulowany prowadnik). Możemy przyszyć lamówkę zarówno ściegiem "normalnym" prostym jak i większością ściegów ozdobnych.
  13. Stopka do naszywania ozdobnych sznurków i kordu, a także okrągłej cienkiej gumki - stosowana w celu ozdabiania tkanin lub uwypuklania ściegów. 
  14. Stopka do jednoczesnego marszczenia i przyszywania - marszczy ona dolną warstwę materiału i doszywa do niej jednocześnie górną bez marszczenia. Jednocześnie podczas szycia górna krawędź materiału jest odpowiednio równo prowadzona.
  15. Stopka do marszczenia - jak wyżej jednak bez przyszywania górnej warstwy materiału. Stopki marszczące są szczególnie polecane do marszczenia tkanin cienkich (firany, falbanki itp.). Im grubsza tkanina tym efekt marszczenia będzie mniejszy, delikatniejszy. Efekt marszczenia dostosowujemy poprzez zmianę naprężenia (naciągu) nici oraz zmianę długości ściegu.
  16. Stopka do równoległego prowadzenia ściegów - pozwala na praktycznie idealne prowadzenie w odpowiedniej odległości od siebie ściegów prostych i ozdobnych. Jest przezroczysta co dodatkowo ułatwia pracę.
  17. Stopka do pikowania i cerowania, a także malowania nitka na tkaninie. Jej konstrukcja sprawia, że podnosi się (skacze) wraz z każdym skokiem igły. W tym czasie przesuwając tkaniny pod stopką można cerować, haftować lub pikować tkaniny metodą "free-motion" - tzn. "z wolnej ręki". Stopka nieodzowna dla miłośników techniki patchworku i quiltingu. Występuje w wersji otwartej i zamkniętej, a także metalowej.
  18. Stopka krawędziowa 1/4 cala, do patchworku - służy do idealnie prostego zszywania ze sobą tkanin, wszędzie tam gdzie wymagany jest równy odstęp od brzegów, np. w technice patchworku. Dzięki jej zastosowaniu możemy też idealnie od brzegu stebnować czy tworzyć równiutkie zakładki.
  19. Stopka do ściegu krytego - o zastosowaniu jak stopka nr 4, jednak bez możliwości regulacji odległości prowadnika. Dzięki odpowiedniej zmianie pozycji igły (prawo-lewo) możemy nią również stebnować bardzo blisko krawędzi zszywanych tkanin, lub prowadzić ścieg ozdobny na granicy łączenia dwóch tkanin, tj. w rozprasowanym szwie.
  20. Stopka overlock'owa - pozwala na zastosowanie specjalnych ściegów overlockowych, dzięki niej możemy obrzucać brzegi tkanin zabezpieczając je przed strzępieniem. Brzeg obszyty stopką overlock'ową będzie równy i gładki, i nie będzie się zawijał, marszczył czy rolował, jak to często ma miejsce w przypadku ściegów tego typu szytych stopka uniwersalną. Wszystko to dzięki zastosowaniu metalowych bolców i specjalnej szczoteczki, na które opada nić podczas szycia a następnie jest zsuwana na materiał. Nie jest tym samym ona tak mocno naprężona jak przy szyciu stopką uniwersalną "A".
  21. Stopka do automatycznego obszywania dziurek - dość dobrze obrębia dziurki na guziki. Długość obrzucanej dziurki idealnie pasuje do każdego guzika, gdyż guzik na czas szycia montuje się w specjalnym regulowanym uchwycie z tyłu stopki. Moja maszyna posiada aż 8 programów automatycznego obszywania dziurek. 
  22. Stopka z centralnym prowadnikiem - do łączenia tkanin i szycia w szwie oraz prostego prowadzenia ściegu.
  23. Stopka do cienkich wypustek i wszywania kordu - z 9 rowkami o średnicy 1,5 mm. Umożliwia tworzenie wypustek (szczypanek). Podczas szycia używamy podwójnej igły i odpowiedniej średnicy sznurka, który umieszczamy pod szytą tkaniną. Powoduje on, że wypustka jest bardziej wypukła.
  24. Stopka do cienkich wypustek i wszywania kordu - z 7 rowkami o średnicy 2,5 mm.Podczas szycia używamy podwójnej igły i odpowiedniej średnicy sznurka, który umieszczamy pod szytą tkaniną. Powoduje on, że wypustka jest bardziej wypukła.
  25. Stopka do przyszywania guzików - w szybki i prosty sposób pozwala na przyszycie guzików. Dzięki silikonowej nakładce przytrzymuje guzik w miejscu. Wystarczy parę sekund i guzik przyszyty :) Bardzo ułatwia pracę niecierpliwym. 
  26. Stopka do naszywania aplikacji "na okrągło.
    Powyższy post ma charakter bardzo ogólny, ale przecież o pewną systematykę i stworzenie szybkiej "początkowej" ściągawki mi chodziło. Wkrótce powstaną nowe posty, które będą poświęcone stworzeniu instrukcji obsługi i pokazania możliwości każdej stopki z osobna. A będzie za co je pochwalić, bo sporo potrafią i bardzo ułatwiają pracę...






    Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz