środa, 4 stycznia 2017

Szydełkowe etui na smartfona

Dzisiaj zaproponuję Wam abyście wykonali własnoręcznie bardzo proste, a zarazem efektowne etui na Waszego smartfona. Powstaje w ekspresowym tempie i dzięki temu nie zniechęca do dalszego szydełkowania. No i nic nie trzeba zszywać ;)







Etui spodobało się nawet mojemu mężowi (jego jest wersja niebiesko zielona ;))

Mam nadzieję, że na podstawie mojej obrazkowej instrukcji szydełkowania tego etui nawet osoba początkująca sobie poradzi. Jak widać nasze telefony różnią się nieco wymiarami, ale zachęcam Was do wypróbowania zrobienia tego etui właśnie "na wymiar" a nie z gotowego wydrukowanego w robótkowej gazetce wzoru.

OPIS WYKONANIA

Zaczynamy od zrobienia odpowiedniej długości łańcuszka. Jego wymiar powinien odpowiadać dolnej krawędzi naszego smartfona. Zależy też od grubości zastosowanej włóczki.

Do wykonania prezentowanych etui wykorzystałam włóczkę Alize Diva (100% mikrofibra) - jej grubość odpowiada średniej grubości kordonkowi - 100 g  ma 350 m. Włóczka ma dość ładny połysk i jest miękka i przyjemna w dotyku. Do tego urzeka swoimi kolorami.
Pierwotnie kupiona w ciemno przeznaczona była na chustę, ale niestety po zrobieniu testowego fragmentu okazało się, że nijak nie da się zblokować :) Typowy zakup - bez dotykania ;)

I tak ja zaczęłam od zrobienia 20 oczek łańcuszka.

Kolejny rząd to półsłupki. Zaczynamy od jednego dodatkowego oczka łańcuszka a następnie wykonujemy 19 kolejnych półsłupków wkłuwając szydełko tylko pod jedną z nitek łańcuszka.
W 20-ste oczko łańcuszka wykonujemy 3 półsłupki.

Następnie w dolną listwę łańcuszka (dolne nitki) robimy kolejnych 19 półsłupków, w ostatnie oczko znów wkłuwamy 3 półsłupki.

Po przerobieniu pierwszego rzędu otrzymujemy coś takiego:


Powinniśmy mieć razem 42 półsłupki. Juz widać, że nasza robótka robić się będzie dalej "na okrągło". Dzięki takiemu dodaniu półsłupków dół naszego etui będzie dobrze dopasowany i ładnie zaokrąglony.

Możemy teraz dokonać pierwszej przymiarki. Jeśli przerobiony przez nas fragment pasuje do wymiarów dołu naszego smartfona możemy rozpocząć dalszą część robótki, czyli drugi rząd. Jeśli nie pasuje to powinniśmy zacząć od początku i dobrać kilka oczek łańcuszka więcej, lub przerobić kolejny rząd wbijając po dodatkowym półsłupku w środkowy dodany w poprzednim rzędzie półsłupek. Do robótki dojdzie nam wtedy dodatkowe 2 półsłupki.


Drugiego rzędu nie rozpoczynamy jakoś specjalnie, a jedynie wbijamy się z kolejnymi półsłupkami tylko w tylną nitkę każdego z półsłupków z pierwszego rzędu. Dzięki temu otrzymamy bardzo ładną fakturę wzoru i nie będzie on tak zbity jak przy standardowym przerabianiu półsłupków. Dalej robimy po prostu na około uzyskując mniej więcej taki efekt:


Kiedy dojdziemy z robótką do górnej krawędzi naszego smartfona możemy zakończyć naszą robótkę, powstanie nam wtedy etui wsuwane bez zamknięcia. Jeśli chcemy otrzymać zamykaną klapkę robimy dalej w następujący sposób:

Z naszych półsłupków przerabiać będziemy w kolejnych rzędach tylko połowę z nich - od jednej do drugiej krawędzi smartfona, a więc w moim przypadku będzie to 21 półsłupków. Tym razem nie da się już robić na około, więc będziemy musieli robótkę obracać po zakończeniu każdego z rzędów.

Pierwszy rząd klapki przerabiamy robiąc kolejno 21 półsłupków. Jeśli chcemy aby wzór był zbliżony do tego na całym etui znów wbijamy się z półsłupkami tylko pod jedną z nitek półsłupków z poprzedniego rzędu (przednią lub tylną w zależności czy jesteśmy aktualnie na lewej czy prawej stronie robótki).

Kolejny rząd klapki zaczynamy od zrobienia 1 oczka łańcuszka i wbicia szydełka w nitkę drugiego półsłupka poprzedniego rzędu. Dzięki temu na końcu rzędu będziemy mieli 20 półsłupków (czyli o jeden mniej niż w rzędzie poprzednim). Nasza klapka zacznie się nam lekko zwężać. Aby zwężała się symetrycznie po obydwu stronach kolejny rząd przerabiamy dokładnie tak samo - zaczynamy od 1 oczka łańcuszka i wbicia się w drugi półsłupek. Na końcu rzędu będziemy mieli 19 półsłupków. W podobny sposób robimy dalej aż do momentu w którym w rzędzie zostanie nam np. 13 półsłupków.

W rzędzie z 13 półsłupkami (u was może to być też 15 lub 11 w zależności od grubości włóczki - generalnie nieparzysta liczba tak aby dało się robótkę podzielić na 3 części zostawiając po drodze 3 "wolne" słupki na dziurkę guzika) zaczynamy robótkę znów od 1 oczka łańcuszka i przerabiamy kolejno półsłupki  (u mnie będzie 1 oczko łańcuszka + 4 półsłupki + 3 oczka łańcuszka (zastępują nam one 3 kolejne nieprzerobione półsłupki, które pomijamy) + 5 półsłupków).

Kolejny rząd przerabiamy jak poprzednie, a więc 1 oczko łańcuszka, wbijamy się w drugi półsłupek poprzedniego rzędu, w oczka dodanego w poprzednim rzędzie łańcuszka wbijamy po jednym półsłupku. Kontynuujemy przerabianie w myśl ogólnej zasady jeszcze 3-4 rzędy.

Nasze etui jest już prawie gotowe. Pozostało nam tylko ładnie na około wykończyć brzeg. Ja zrobiłam to obrabiając robótkę od prawej strony oczkami ścisłymi. Na skośnych bokach klapki wbijałam po 2 oczka ścisłe na każdy rząd.

Jeszcze tylko przyszywamy w odpowiednim miejscu jakiś fajny guzik i gotowe!



Mam nadzieję, że post się komuś przyda. Raczkuję z pisaniem postów tutorialowych więc proszę o wyrozumiałość i będę wdzięczna za wszelkie sugestie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz