środa, 1 marca 2017

Stopka do podwijania i obrębiania - jak używać?

Kolejna z serii prezentowanych przeze mnie cyklicznie stopek - stopka do obrębiania i podwijania bardzo blisko krawędzi materiału. Przydaje się zwłaszcza przy podwijaniu materiałów cienkich i prześwitujących jak tiul, woal szyfon czy organza, a także podszewka. Bez problemu poradzi sobie również z bawełną. Można jej używać do podwijania materiału przy szyciu np. falbanek czy podwijaniu dołu cienkich spódnic czy bluzek.



Stopka wyposażona została w specjalny zwijacz, za pomocą którego materiał trafia do szycia podwinięty dwukrotnie. Zwijacz w zależności od rozmiaru stopki może podwijać nam tkaninę na szerokość po szyciu 3, 4, 5 i 6 mm. 




Ważne jest, aby prowadzić tkaninę wzdłuż zaznaczonych linii (czyli między wewnętrznymi krawędziami płozy stopki po prawej i zakończenia stopki po lewej), w przeciwnym wypadku, kiedy tkaniny będzie pod stopką nadmiar nasz brzeg będzie się marszczył, kiedy będzie jej za mało, maszyna może podwinąć tylko jedną jej warstwę, będą nam po prostu wystawać nitki, co będzie dość nieestetyczne.

Jak  możemy zacząć szycie, aby stopka zaczęła nam w prawidłowy sposób podwijać krawędzie naszej tkaniny? Jest kilka sposobów, jednak trzeba popróbować i wybrać metodą prób i błędów odpowiedni dla siebie. 

Zaczynamy np. od:

1. Zagięcia podwójnie tkaniny na odcinku kilku początkowych cm, na szerokość podwinięcia (2, 4 lub 6 mm) i podłożeniu jej pod stopkę.


LUB
2. Spięcia podwójnie zagiętej na odcinku kilku początkowych cm tkaniny na szerokość podwinięcia (2, 4 lub 6 mm)szpilkami i podłożeniu jej pod stopkę.


Kolejnym krokiem w pierwszych 2 przypadkach jest wykonanie przeszycia (3-4 wbicia igły), a podniesienie stopki (pozostawiamy igłę w pozycji dolnej wbitą w tkaninę) i zawinięcie brzegu tkaniny na zwijacz i kontynuowanie podwijania.

LUB
Możemy też wykorzystać trzecią możliwość - ta wymaga trochę więcej wprawy i praktyki.

3. Zawijamy tkaninę na zwijacz poprzez wykonanie kilku ruchów zagiętym brzegiem tkaniny do przodu i do tyłu, aż stopka odpowiednio ułoży nam tkaninę, następnie opuszczamy stopkę i szyjemy. Pozostanie nam jednak krótki początkowy fragment, który będziemy musieli dodatkowo wykończyć.


A jak zakańczamy szew?
Pod koniec szycia, trzymając igłę w pozycji dolnej (wbitą w tkaninę), unosimy stopkę i delikatnie zsuwamy niepodwinięty fragment ze zwijacza. Odpowiednio układamy go pod stopką (dwukrotne zagięcie), opuszczamy stopkę  i szyjemy do końca. 
Jeśli takie zakończenie jest zbyt skomplikowane możemy też zakończyć szycie kilka cm przed końcem, a następnie ostatni fragment przyfastrygować ręcznie lub podpiąć szpilką i podłożyć pod stopkę lub pod stopkę uniwersalną, a następnie doszyć do końca.

Efekt przykładowego podwijania prezentuję poniżej:

Możemy oczywiście wyregulować położenie ściegu manewrując położeniem igły (prawo-lewo).

W mojej ocenie stopka należy do tych "bardzo przydatnych" jednak trzeba nabyć trochę wprawy w jej używaniu, wtedy podwinięcie spódnicy uszytej z koła zajmuje tyle co przeszycie jej na około ściegiem prostym. Zachęcam i polecam!


1 komentarz:

  1. Bardzo dobre wytłumaczenie używania stopki do obrębiania. Dzięki!

    OdpowiedzUsuń