piątek, 27 stycznia 2017

Stopka uniwersalna

Tak jak obiecałam już w ogólnym poście o stopkach do maszyny  TUTAJ (tak na marginesie pół roku temu) rozpoczynam serię postów dotyczących szczegółowego opisu poszczególnych rodzajów stopek oraz możliwości ich wykorzystania. 

W całej tej serii, będę bazować na stopkach do maszyny Janome. Jednak wszyscy producenci maszyn wytwarzają stopki o zbliżonym zastosowaniu, dopasowane do produkowanych przez siebie maszyn. Jeśli masz wątpliwości jaką stopkę do swojej maszyny kupić, odwiedź najbliższy sklep z akcesoriami do maszyn do szycia i poproś sprzedawcę, aby wskazał Ci stopki, które będą odpowiednie dla Twojej maszyny. Możesz także skontaktować się z przedstawicielem producenta swojej maszyny.

Spytacie, po co gromadzić cały arsenał stopek, skoro większość rzeczy można szyć stopką uniwersalną?... Oczywiście, można, tylko uważam, że trzeba ułatwiać sobie życie, a nie je utrudniać... Bo przecież nie zajmują one wiele miejsca, a pozwalają na ogromną kreatywność i popuszczenie wodzy wyobraźni szyciowej :) No i mnie samej dużo satysfakcji sprawia, kiedy mogę dokupić jakiś przydatny gadżet do mojej maszyny :)

A więc zacznijmy od stopki uniwersalnej:




Niektórzy producenci nazywają tą stopkę uniwersalną, standardową, podstawową inni stopką do ściegu zygzakowego. Bez względu na nazwę powinna wyglądać podobnie i mieć identyczne zastosowanie w każdej maszynie. Jak sama nazwa wskazuje nadaje się do uniwersalnego zastosowania i na 100% dołączona będzie przez producenta do każdej maszyny do szycia. Może być ona wykonana w całości z metalu, w całości z plastiku, lub jak w przypadku mojej maszyny do szycia - z metalu w połączeniu z plastikiem.


Stopka wyposażona jest w otworek, przez który przekładamy nitkę pod stopkę do tyłu maszyny. Powoduje to, że maszyna nam jej nie wciągnie i nie będą tworzyć się supły czy splątania.

Kolejny otwór ma kształt "serdelka". Szerokość tego otworu powinna być dopasowana do szerokości szycia naszej maszyny. W moim przypadku ma on szerokość 7 mm. Otwór ten jest lekko zakrzywiony, co pozwala na szycie zarówno ściegiem prostym, zygzakiem, a także wszelkimi ściegami dekoracyjnymi.

Między płozami znajduje się podłużny rowek wskazująca nam linię szycia. Prowadzenie szwu wzdłuż zaznaczonej na tkaninie linii szycia widocznej podczas szycia przez ten rowek, pozwala uzyskać prosty i równy szew.

Każda tkanina powinna z łatwością zmieścić się pod stopką. Dzięki wspominanym wycięciu w kształcie serdelka możliwe jest dokonywanie korekty pozycji igły lub regulacji szerokości ściegu (np. przy stebnowaniu krawędzi materiału).


















2 komentarze:

  1. A ten koralik czarny przy stopce? Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj Doroto :-)
    O sprężynce celowo nie pisałam, bo z tego co widzę ma ją tylko stopka uniwersalna A do maszyn Janome z chwytaczem rotacyjnym. U mnie sprężynka działa kiedy ją przyciskam palcem i powoduje, że stopka położona jest idealnie poziomo. Bez użycia sprężynki stopka jest ruchoma w zakresie góra - dół. Wypoziomowana za pomocą przytrzymania sprężynki (bolec sprężynki wchodzi wtedy w specjalne wycięcie w uchwycie) służy do przejścia szwu nad np. grubą warstwą innego szwu (np. przy podwijaniu ostebnowanych szwów jeansów - to pozwala szyć równomiernie i po cienkim i po tym zgrubieniu bez stawania maszyny i supłania w miejscu). Funkcja wykorzystywana jest przeze mnie dosyć rzadko. Daj znać jeśli zrozumiałaś o co mi chodzi :-)

    OdpowiedzUsuń