środa, 11 stycznia 2017

Rzecz o ściegach...

Postaram się przedstawić w telegraficznym skrócie podstawowe rodzaje i zastosowanie ściegów maszynowych na przykładzie maszyny Janome TXL 607. Nie zrażajcie się jeśli posiadacie maszynę z dużo mniejszą ilością ściegów. Większość informacji, które chcę przekazać w tym poście będzie miała charakter uniwersalny.




Ściegi blokujące - pozwalają rozpocząć szycie od automatycznego "ryglowania" nici w tkaninie. Maszyna wykonuje wtedy kilka ściegów do przodu, kilka do tyłu, a następnie rozpoczyna szycie do przodu. Aby zakończyć szew również ściegiem ryglującym należy po doszyciu do końca szwu nacisnąć przycisk szycia wstecznego, wtedy maszyna automatycznie wykona kilka szwów wstecznych i zakończy szycie. Oznaczenie ściegów na tabliczce ściegowej i ich przykład przedstawiłam poniżej. Drugi ze ściegów jest bardziej "niewidoczny".

 

Jeśli Twoja maszyna nie posiada opcji automatycznego ryglowania nici możesz takie ryglowanie wykonać sama, rozpoczynając szycie od kilku ściegów do przodu, potem do tyłu i rozpocząć szycie. Dzięki temu zabiegowi nasz szew nie będzie się rozpruwał podczas szycia, nie trzeba też będzie ręcznie związywać ze sobą nitek na początku szwu. Idealne rozwiązanie do wykorzystania podczas szycia patchworków (zwłaszcza małych elementów tkaniny, gdzie ściegi są dość krótkie).

Potrójny ścieg rozciągliwy - używany w miejscach gdzie potrzebujemy aby nasz szew był jednocześnie mocny i elastyczny (np. wzmacnianie rękawów, uchwytów torebek itp.)


Ściegi elastyczne - pozwalają szyć materiały elastyczne, dzianiny, eliminując marszczenie się podczas szycia elastycznych i rozciągliwych tkanin. Do ściegów elastycznych należy jak widać sporo ściegów ozdobnych, overlock'owych oraz nasz banalny zygzak :) Najczęściej używane przeze mnie ściegi elastyczne zaznaczyłam na turkusowo.


Ściegi obrębiające i overlock'owe - ściegi te obrzucają brzeg oraz w przypadku ściegów owerlock'owych jednocześnie zszywają materiał i obrzucają zabezpieczając przed strzępieniem jego brzeg. Są elastyczne i nadają się doskonale do szycia dzianin. Mogą być pojedyncze lub podwójne. Najlepiej stosować do nich stopkę obrębiającą - overlockową. Ściegi overlock'owe zaznaczyłam na czerwono, ściegi obrębiające dodatkowo wyróżniłam linią przerywaną.



Ściegi do automatycznego obrzucania dziurek - coraz częściej dostępne nawet w podstawowych maszynach do szycia. Funkcja bardzo przydatna, ale nie niezbędna. Wkrótce pokaże Wam jak prosto przy odrobinie wprawy można obszyć dziurkę do guzika bez programów automatycznych i specjalnej stopki.


Ścieg  dziany -  używane do wzmacniania (stabilizacji) brzegów materiałów elastycznych i rozciągliwych w celu zapobiegnięcia jego rolowaniu i zwijaniu. Ścieg rozpoczynamy około 1-1,5 cm od krawędzi zszywanego materiału. Po zakończeniu nadmiar materiału obcinamy uważając by nie przeciąć ściegu.




Ściegi do naszywania aplikacji - poniżej zaznaczone są ściegi używane przeze mnie najczęściej do naszywania aplikacji. Tak najczęściej najczęściej oczywiście używam gęstego zygzaka, którego prezentować nie trzeba ;)





Ściegi satynowe - jeśli użyjemy błyszczącej nici wiskozowej lub bawełnianej to rzeczywiście ściegi te będą miały coś bardziej wspólnego z satyną. Pozostaje mieć nadzieję, że producent miał na myśli ich gładkość i płaskość.  Ściegiem satynowym może też być gęsty i szeroki zygzak :) W mojej ocenie najlepsza do ich szycia jest stopka F lub F2, które sprawiają, że ściegi te są wyjątkowo płaskie i nie marszczą nam materiału.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz