poniedziałek, 6 marca 2017

Jak wycinać i wszywać wstawki i zaokrąglenia?

Dzisiaj chcę pokazać Wam technikę wycinania i zszywania wszelkiego rodzaju tkaninowych zaokrągleń. Daje ona nieograniczone wprost możliwości w technice patchworkowej, ale nie tylko... Z łatwością możemy ją również wykorzystać do tworzenia wielu atrakcyjnych i kolorowych projektów wykorzystując resztki materiałów... Ograniczeniem będzie tylko nasza wyobraźnia...

 
Technika tylko z początku wydawać się może trudna, a wręcz karkołomna, ale jest bardzo prosta. Nie wymaga mierzenia, ani dopasowywania. Wystarczy nóż krążkowy (albo nożyczki), dowolne tkaniny i trochę wyobraźni. Zresztą zobaczcie i oceńcie sami :)

Zaczniemy od dwóch kawałków materiału - podstawowego i tego, który posłuży nam jako nasza wstawka. Układamy jeden na drugim, prawymi stronami ku górze, upewniając się, że materiał wstawki leżący na spodzie położony jest w taki sposób, że obejmie swoją wielkości kształt który chcemy doszyć.


Używając noża krążkowego ostrożnie wycinamy zaokrąglony kształt, tnąc przez obydwie warstwy tkaniny. Wcześniej możemy nasz kształt dla ułatwienia narysować znikającym pisakiem. Po rozsunięciu i przyłożeniu do siebie kawałków zobaczysz, że równiutko do siebie przylegają...  



Proste prawda?

Zszywamy ze sobą te dwa elementy, pilnując aby podczas szycia krawędzie obu tkanin idealnie do siebie przylegały. Warto je wcześniej spiąć ze sobą szpilkami (prawymi stronami materiału do środka :)). Jeśli mamy trochę więcej doświadczenia możemy też podczas szycia dodać wypustkę.
Kawałki tkanin zszywamy ze sobą bardzo powoli, zatrzymując się, aby ustawiać je zawsze tak, żeby szyć w linii prostej, nie pozwalając aby tkaniny nam się marszczyły i żeby nie ciągnęły jedna drugiej. Jeśli czujecie, że w trakcie szycia powstanie fałda, zatrzymajcie się, unieście stopkę i odpowiednio ułóżcie tkaniny, tak aby ich brzegi idealnie do siebie przylegały ( staram się szyć tak, aby krawędź stopki  zawsze pokrywała się z krawędziami zszywanych tkanin.




Pomimo, że szyjemy po łuku (po krzywej), zawsze staramy się szyć prosto - tzn. tak, aby krawędzie zszywanych tkanin idealnie na siebie zachodziły i żeby zachować równą odległość szycia od brzegu tkaniny. Jeśli będziemy szyć powoli i cierpliwie, efekt końcowy będzie idealny. 

Rozprasowujemy szew, zaprasowując go na jedną stronę.


Możemy teraz dodać wstawkę z kolejnej tkaniny, postępując tak samo jak na początku.
Znów układamy tkaniny jedna na drugiej i wycinamy :)



Dopasowujemy do siebie i zszywamy:




Po zszyciu i zaprasowaniu szwów efekt jest taki:



Jeśli chcesz możesz doszyć wstawkę innego koloru pomiędzy tkaniny, które już ze sobą zszywaliśmy. 

Pamiętaj, że im mniejsze krzywizny łuków tym łatwiej równo zszyć ze sobą tkaniny.

Kiedy już "chwycisz o co chodzi" możesz eksperymentować do woli i tworzyć niezwykłe arcydzieła. 

Jeśli chcesz poeksperymentować z kolorami wstawek, możesz wycinać jednocześnie kilka warstw tkaniny i zszywać je ze sobą tworząc kilka identycznych kształtem i wzorem lecz różnych kolorystycznie bloków, i wykorzystać je np. w technice patchworkowej.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz