piątek, 24 lutego 2017

ECO Torba na zakupy - jak uszyć?

Dzisiaj prosty tutorial na temat szycia torby na zakupy. Niby temat banalny, powielany wielokrotnie na naszych rodzimych blogach i nie tylko. Krojenie i szycie dzięki kilku trikom jest niezmiernie proste, a sama torba mocna i dobrze wykończona. Jej uszycie nie zajmie Wam dłużej niż kilka kwadransów. Możecie używać jej do codziennych zakupów lub podarować w prezencie bliskim lub znajomym. I znów nie będziemy potrzebowali wykroju :)...




Zaczynamy od skrojenia 4 kawałków tkaniny o wymiarach 37 x 47 cm (wierzch i środek torby) oraz 2 kawałków o wymiarach 12 x 66 cm (rączki torby). 



Składamy pierwszą kanapkę z 2 kawałków tkaniny ze sobą (prawymi stronami do środka), spinamy szpileczkami i przeszywamy na około z 3 stron, szyjąc ok. 7 mm od brzegu (dowolny równy zapas na szew).
W drugiej kanapce postępujemy podobnie, jednak podczas szycia zostawiamy na jednym boku niezszyty odcinek długości około 10 cm na wywrócenie całej torby na prawą stronę.



Przycinamy narożniki:


Aby nasza torba była pojemna i przestrzenna składamy poprzecznie dolne narożniki i zaznaczamy odcinek ok. 9 cm. a następnie przeszywamy go i odcinamy nadmiar materiału.



Z rezultacie otrzymujemy dwa worki:



Nadszedł czas na uszycie rączek torby. 
Tutaj Was zaskoczę sposobem ich łatwego i "bezbolesnego" szycia. Potrzebne nam będzie żelazko. Składamy materiał na równiutko wzdłuż na pół i przyprasowujemy. Następnie rozkładamy zaprasowanie i zaginamy boki równiutko do środka i znów zaprasowujemy. Jeśli wykonaliśmy tę czynność równo powinniśmy otrzymać pasek o szerokości ok. 3 cm i długości 66 cm.



Pozostało nam teraz ostebnowanie brzegów, a tym samym zszycie rączki. Stebnujemy około 3-5 mm od brzegu.

Identycznie postępujemy z drugą rączką naszej torby.

Takie wykonanie rączek nie wymaga wiele pracy, a przy tym efekt jest ładny i równy. Nie musimy zszywać tuneli i wywracać ich na prawą stronę, co jest zajęciem żmudnym i zniechęcającym.


Skoro mamy już uszyte elementy oraz uszy torby możemy przystąpić do zszywania torby w całość. 
Wywracamy środek torby na lewą stronę, wierzch torby zostaje niewywrócony. Wkładamy wierzch do środka spodu torby.


Między wierzch a spód torby wkładamy uszyte wcześniej uszy naszej torby. Odmierzamy równą odległość od szwów bocznych taką jednak, aby odległość między krawędziami bocznymi pojedynczego ucha wynosiła 12 cm. Przypinamy szpileczkami. Uszy powinny się znaleźć w środku, każde między warstwami torby.


Przeszywamy na około szyjąc 2 cm od brzegu.

Całość wywracamy na prawą stronę wykorzystując nasze niezszyte 10 cm, które zostawiliśmy z boku spodniej warstwy torby.



Zaszywamy ręcznie lub maszynowo 10 cm fragment, który był nam potrzebny do wywrócenia torby na prawą stronę. Szyjemy bardzo blisko brzegu (szyjąc ręcznie możemy wykorzystać ścieg niewidoczny z zewnątrz, ale to przecież tylko wnętrze torby ;) ). 


Po włożeniu wnętrza do środka torby przystępujemy do ostebnowania brzegu torby szyjąc kolejno ok. 3 mm od brzegu (wzmacniamy też tym samym uszy torby),


a następnie szyjąc 1,5 od brzegu. Możemy do tego celu wykorzystać przezroczystą stopkę do równoległego prowadzenia ściegów (ustawiłam igłę w pozycji skrajnej lewej).


Jeśli trzeba torbę przeprasowujemy i używamy do woli. :)
Zapewniam, że jest niezwykle mocna i trwała!

U mnie efekty szycia są takie:




Więcej zakupowych toreb uszytych według tutoriala TUTAJ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz